Domowe leczenie respiratorem
Mechaniczna wentylacja to sztuczne zastępowanie lub wspomaganie oddychania. Jest konieczne u osób, które nie oddychają samodzielnie lub robią to w ograniczonym stopniu. W takiej sytuacji niezbędną pomoc zapewnia respirator.
Czym jest respirator?
To urządzenie, którego zadaniem jest wspieranie bądź zastępowanie niewydolnego oddechu pacjenta. Kiedyś respiratory dostępne były jedynie w szpitalach. Dziś są to o wiele mniejsze aparaty medyczne, dlatego – jeśli pozwala na to stan chorego – wsparcie oddychania może odbywać się w domu. Wentylacja mechaniczna umożliwia odpoczynek i regenerację mięśni oddechowych.
Cel wentylacji mechanicznej
Powrót ze szpitala do domu jest jednym z najważniejszych celów domowego leczenia respiratorem. Zastosowanie wentylacji mechanicznej, szczególnie w formie nieinwazyjnej, może przyczynić się do przynajmniej częściowego powrotu do codziennych aktywności.
Wskazania
Pacjent, który przeszedł hospitalizację, ale nie wymaga już dalszego pobytu na oddziale lub w placówce zapewniającej ciągłą opiekę, może zostać skierowany do domowego leczenia respiratorem. Okresowa lub ciągła wentylacja mechaniczna w warunkach domowych może być stosowana u pacjentów z takimi chorobami jak:
- choroby nerwowo-mięśniowe:
- miopatie
- dystrofie mięśniowe (Duchenne’a, Beckera)
- rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
- stwardnienie zanikowe boczne (SLA)
- stany po poliomyelitis (choroba Heinego-Medina)
- choroby ośrodkowego układu nerwowego:
- zespół hipowentylacji pochodzenia centralnego (tzw. klątwa Ondyny)
- uszkodzenia naczyniopochodne
- choroby ściany klatki piersiowej:
- kyphoscolioza (skrzywienie kręgosłupa)
- inne deformacje klatki piersiowej
- stany po operacjach płuc i klatki piersiowej
- choroby płuc i oskrzeli:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- zwłóknienie płuc
- pylica
- sarkoidoza
- zaburzenia metaboliczne:
- mukowiscydoza
- choroba Pompego
- choroby i stany po urazie kręgosłupa i rdzenia kręgowego (szczególnie w odcinku szyjnym)
- zespół hipowentylacji otyłych (zespół Pickwicka)
- niewydolność krążeniowa
- różne zespoły wad wrodzonych
- wybrane przypadki z zakresu medycyny paliatywnej
- bezdech senny (szczególnie pochodzenia centralnego, ale też niektóre w przypadkach bezdechu obturacyjnego)
Czy domowe leczenie respiratorem jest refundowane przez NFZ?
Tak. Świadczenie domowej wentylacji mechanicznej jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym pacjent nie ponosi żadnych kosztów. W zakres opieki DOM Medica wchodzą:
Sprzęt medyczny
Pacjent będący pod opieką DOM Medica, otrzymuje bezpośrednio do domu niezbędny sprzęt medyczny oraz dodatkowe urządzenia, jeśli okażą się potrzebne (np. koncentrator tlenu).
Środki opatrunkowe
Chory ma zapewnione dostawy do domu produktów medycznych i środków opatrunkowych.
Opieka medyczna
Pacjent ma zagwarantowaną kompleksową opiekę personelu medycznego: lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty. Koszty leczenia w całości pokrywa NFZ.
Serwis
W zakres wentylacji mechanicznej w warunkach domowych refundowanej przez NFZ wchodzi serwis sprzętu medycznego.
Szkolenie
Pacjent Dom Medica oraz jego opiekunowie zostają wyszkoleni z obsługi sprzętu, procedury wentylacji mechanicznej, zasad opieki nad wentylowanym chorym, udzielania pierwszej pomocy.
Kontakt
W ramach opieki dotyczącej wentylacji mechanicznej zapewniony jest stały kontakt z zespołem medycznym.
Sposoby prowadzenia domowej terapii respiratorem
Terapia respirtaorem w warunkach domowych sprawia, że pacjent ma lepsze samopoczucie i lepiej reaguje na leczenie. Chory będący w domu ma świadomość bezpieczeństwa i bliskości najbliższych. Domowa wentylacja mechaniczna może być prowadzona na dwa sposoby: inwazyjnie i nieinwazyjnie
Inwazyjna wentylacja mechaniczna
Respirator podłączony jest do tracheostomii, czyli sztucznie wytworzonej drogi oddechowej prowadzącej przez szyję bezpośrednio do tchawicy. Ta metoda wentylacji mechanicznej jest stosowana u pacjentów, którzy nie oddychają samodzielnie.
Nieinwazyjna wentylacja mechaniczna
Respirator wspiera pacjenta w oddychaniu za pomocą różnego rodzaju masek zakładanych na twarz. Chory oddycha naturalnymi drogami oddechowymi przez szczelną maskę zamocowaną do jego głowy za pomocą specjalnych pasków.
Wiedza
Niektóre pytania z zakresu domowego leczenia respiratorem:
Wentylacja mechaniczna to proces, w którym oddychanie jest wspomagane lub zastępowane przez respirator - urządzenie medyczne przeznaczone do pomocy osobom, które mają ograniczoną zdolność do samodzielnego oddychania. Respirator, często określany jako sztuczne płuco, odgrywa kluczową rolę w procesie oddychania.
Domowa wentylacja mechaniczna to proces, w którym respirator stosowany jest w domu pacjenta do leczenia niewydolności oddechowej. Może być realizowana inwazyjnie poprzez tracheostomię lub nieinwazyjnie przez maskę na twarzy pacjenta, co poprawia jego samopoczucie i reakcję na leczenie.
Do programu domowej wentylacji mechanicznej kwalifikują się pacjenci cierpiący na przewlekłą niewydolność oddechową, którzy nie wymagają już stałej hospitalizacji ani opieki w zakładzie z całodobowym nadzorem.
Pacjenci pod opieką DOM Medica otrzymują sprzęt medyczny niezbędny do wentylacji mechanicznej oraz środki pomocnicze bezpośrednio do swojego miejsca zamieszkania.
Koszty domowej wentylacji mechanicznej są w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, więc pacjent nie ponosi żadnych opłat. Wynajem sprzętu medycznego oraz opieka zdrowotna, w tym lekarza, pielęgniarki i fizjoterapeuty, są bezpłatne.
WOJ. MAŁOPOLSKIE
KONTAKT OBEJMUJE CAŁE WOJ. MAŁOPOLSKIE
Poradnia Leczenia Respiratorem:ul. Eljasza Goldhammera 10
33-100 Tarnów
+48 22 120 20 70
wentylacja @dommedica.pl
Rejestracja, informacja telefoniczna: pn-pt
8:00 – 16:00
Skontaktuj się z nami
Należy pamiętać, że treści zamieszczone na stronie są jedynie sugestiami i nie zastępują osobistej rozmowy z lekarzem. Tylko on / ona jest w stanie postawić ważną, opartą na dowodach diagnozę i udzielić porady lekarskiej.