Należy pamiętać, że treści zamieszczone na stronie są jedynie sugestiami i nie zastępują osobistej rozmowy z lekarzem. Tylko on / ona jest w stanie postawić ważną, opartą na dowodach diagnozę i udzielić porady lekarskiej.
medyczna w Twoim domu
Domowe leczenie respiratorem
Cel wentylacji mechanicznej
Jednym z najważniejszych celów domowej wentylacji mechanicznej jest umożliwienie pacjentom z niewydolnością oddechową powrotu ze szpitala do domu.
Długotrwały pobyt w szpitalu może niekorzystnie odbić się na psychice chorego oraz grozi ryzykiem dodatkowych infekcji na oddziałach szpitalnych. Pobyt w domu daje pacjentowi i jego rodzinie znacznie większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja to zwiększeniu efektywności leczenia oraz prowadzonych zabiegów rehabilitacyjnych.
Domowe leczenie respiratorem (szczególnie forma nieinwazyjna) sprawia, że pacjent może przynajmniej częściowo wrócić do aktywności życiowej i zawodowej. Wspomaganie oddechu przy pomocy maski zazwyczaj trwa kilka godzin w ciągu doby i jest prowadzone w kilku sesjach. Jedna sesja to minimum 60-90 minut. W takim czasie mięśnie oddechowe mogą odpocząć i zregenerować się. Im bardziej zaawansowana choroba, tym dłuższe są sesje i jest ich więcej. W łagodniejszych stanach chory wentylowany jest krócej, najczęściej w nocy.
Celem domowej wentylacji mechanicznej jest również zmniejszenie objawów hipowentylacji pęcherzykowej, co pozwala na:
- lepszą jakość oddechu (głębsze oddychanie),
- odpoczynek i regenerację mięśni oddechowych,
- skuteczniejszy kaszel, czyli bardziej efektywne wykrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych,
- mniejszą liczbę i łagodniejszy przebieg infekcji płucnych,
- zmniejszenie objawów przewlekłego zmęczenia i zaburzeń koncentracji.