Należy pamiętać, że treści zamieszczone na stronie są jedynie sugestiami i nie zastępują osobistej rozmowy z lekarzem. Tylko on / ona jest w stanie postawić ważną, opartą na dowodach diagnozę i udzielić porady lekarskiej.
medyczna w Twoim domu
Domowe żywienie dojelitowe
Postępowanie w trakcie żywienia
Żywienie dojelitowe wiąże się z przyjmowaniem diet przez sztucznie wytworzone dojście do żołądka lub jelita cienkiego. W związku z tym niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja i higiena okolicy sondy (zgłębnika) czy też przetoki. Dokładne czyszczenie i osuszanie zminimalizuje ryzyko zakażenia.
Przy stosowaniu gotowych specjalistycznych preparatów żywieniowych bardzo ważne jest sprawdzanie daty ich przydatności do spożycia.
Tradycyjnych pokarmów (nawet zmiksowanych i rozcieńczonych) nie wolno podawać przez sztuczne dojścia do przewodu pokarmowego. Grozi to zapchaniem przetoki lub sondy.
Pacjenci żywieni dojelitowo nie powinni znacząco ograniczać swojej aktywności, jeśli inne dolegliwości ich do tego nie zmuszają. Dostępne są specjalne plecaczki, w których można przenosić żywność specjalistyczną i aparaturę potrzebną do jej podaży. W ten sposób pacjent może swobodnie podróżować i prowadzić normalne życie.
Lekarz prowadzący ustala łącznie z pacjentem plan żywienia czyli rodzaj diety, nawodnienia oraz sposób podaży diety. Regularnie co 3 miesiące odbywają się wizyty lekarskie oraz kontrolne badania biochemiczne krwi i moczu.
Osoba żywiona dojelitowo powinna zwracać uwagę na swój organizm i jego reakcje na stosowane preparaty specjalistyczne.
- Pacjent powinien regularnie kontrolować masę ciała.
- Dużą uwagę należy zwrócic na higiene i opieke nad dostępem do przewodu pokarmowego(PEG, mikrojejunostomia) zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.
- Ważne jest zwracanie uwagi na kolor moczu. Ciemna barwa może sygnalizować zbyt małą ilość przyjmowanych płynów. Jednak każde zwiększenie dostarczanych napojów należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. UWAGA: na kolor moczu mogą wpływać niektóre leki.
- Pacjent powinien sprawdzać formę stolca i regularność wypróżnień. Prawidłowe jest wypróżnianie od 3 razy dziennie do 3 razy tygodniowo.
- W razie konieczności należy kontrolować poziom cukru we krwi.
- Okresowo należy przeprowadzać badanie krwi.
W razie jakichkolwiek niepokojących zmian zarówno pacjent, jak i jego opiekun powinni porozumieć się z lekarzem, pielęgniarką lub pracownikiem koordynującym DOM Medica. Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi powikłania leczenia żywieniowego w domu, może zlecić hospitalizację na oddziale szpitalnym wyspecjalizowanym w zakresie żywienia dojelitowego.
W nagłych przypadkach należy wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego i poinformować lekarza lub pielęgniarkę DOM Medica o fakcie hospitalizacji.