Należy pamiętać, że treści zamieszczone na stronie są jedynie sugestiami i nie zastępują osobistej rozmowy z lekarzem. Tylko on / ona jest w stanie postawić ważną, opartą na dowodach diagnozę i udzielić porady lekarskiej.
medyczna w Twoim domu
Domowe żywienie dojelitowe
Sposoby podawania diet
W żywieniu dojelitowym najbardziej polecane są gotowe specjalistyczne preparaty odżywcze, które są idealnie zbilansowane i mają odpowiednią konsystencję. Podawanie żywności może odbywać się na kilka sposobów.
1. Bolusy i mikrobolusy (czyli strzykawka)
Metoda ta polega na podawaniu żywności za pomocą specjalnej strzykawki (bolusa) bezpośrednio do sondy lub przetoki. Jest to sposób bardzo wygodny dla pacjenta, gdyż trwa krótko. Jednorazowo podaje się jednak dużą objętość specjalnego pokarmu, co niestety może skutkować wzdęciami, biegunką lub ogólnym dyskomfortem. Liczba karmień w przypadku bolusa wynosi 4-6 w ciągu doby.
Mikrobolusy to strzykawki o mniejszej objętości. Korzysta się z nich w ten sam sposób, co z bolusów, ale liczba karmień wynosi od 6 do 9 na dobę.
2. Metoda grawitacyjna
Opakowanie z gotową dietą zawiesza się ok. 1 m powyżej żołądka pacjenta. Wtedy żywność grawitacyjnie spływa i jest dostarczana do organizmu chorego. W tym przypadku specjalnym zaciskiem przepływu należy regulować szybkość wlewu zgodnie z zaleceniem lekarza. Optymalny czas podawania żywności jest określany według ścisłych wytycznych oraz indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta.
3. Za pomocą pompy
Opakowanie z gotową dietą umieszczone jest obok pacjenta, ale wlew jest kontrolowany przy pomocy specjalnej pompy. Pozwala ona na zaprogramowanie ilości i tempa podaży żywności, co jest określane w ścisłych wytycznych.